تبلیغات
رسانه روانشناختی " باور "

بازم شنبه از راه رسید !؟!؟!؟!

08:38 ب.ظ - جمعه 1 اردیبهشت 1391 // نویسنده: افسانه رحیمی

بیماری روز شنبه

با شروع یک روز نو، احساسات مختلفی به انسان ها دست می دهد. بعضی با طلوع خورشید دوباره متولد می شوند، به فکر اهداف و آرزوهای خود می افتند و شادمان و شکرگزار از موهبت زندگی و زنده بودن از رختخواب بیرون می آیند، سپس به سراغ لیست کارهای روزانه خود می روند و با انرژی و روحیه مثبت سر کار خود حاضر می شوند. نقطه مقابل این افراد، انسان های بی حوصله و شاکی از گذشت سریع زمان و شروع یک روز جدید است. پتو را آنچنان به سمت خود می کشند که انگار قیمتی ترین دارایی دنیاست. با اخم و بی انگیزه زنگ ساعت را خاموش می کنند و زیر لب می گویند: "نیم ساعت دیگه، فقط نیم ساعت دیگه می خوابم بعد می رم. اه بازم شنبه رسید!"

 (برای دسترسی به ادامه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید )


اما چرا چنین حالتی در بعضی از انسان ها رخ می دهد؟ چه چیزی باعث به وجود آمدن این حس در ما می شود؟ جواب این مشکل در تفاوت بین روزهای هفته نیست... شنبه با دوشنبه یا چهارشنبه فرقی ندارد. مشکل مربوط به دنیای انسان ها و نوع کار آنهاست. تمام لذت کار کردن و سازندگی، با ردیف شدن پشت سر هم مشکلات مختلف مانند ناسازگاری با برخی از مسایل مرتبط به کار و یا مسایل دیگر، ذوق و شوق و انگیزه و انرژی شخص را در شروع هفته از بین می برد. تنها انگیزه باقی مانده کسب درآمد در زندگی است که همین اجبار، بر بی میلی و تنفر فرد از شروع هفته کاری می افزاید. به همین دلیل اولین روز کاری در اکثر کشورها با استرس و بی انگیزگی شروع می شود و انسان ها با حسی منفی خانه خود را ترک می کنند.

اولین گروهی که این بیماری در آن ها بیشتر به چشم می خورد افراد "معتاد به کار" است. آن ها همیشه و در هر حالتی به کارهای خود می اندیشند، خود را در اضطراب و اجبار انجام دادن و به پایان رساندن کارها می بینند. حتی در تعطیلات نیز مشغول انجام دادن کار و مسایل مرتبط با آن هستند. به همین دلیل از زمان حال خود لذت و بهره مناسب را نمی برند. همه فشارها روی هم انباشته می شوند، در لحظات استراحت خود آرامش ندارند و با روحیه ای خسته از شروع دوباره کار، سر کار حاضر می شوند.

در سال های اخیر نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط دنیا به دلیل مشکلات اقتصادی و نبود ضمانت کاری، ترس از دست دادن شغل و بیکاری به این معضل اجتماعی شدت و دامنه بیشتری بخشیده است. حتی این مساله باعث به وجود آمدن مشکلات جسمی مانند دردهای مزمن، استرس، ناراحتی های روحی – روانی، بی علاقگی به کار و وقت تلف کردن نیز شده است.

از ذهن اکثر افراد، وقتی صبح شنبه از خواب بیدار می شوند یک جمله می گذرد: "ای کاش امروز جمعه بود." با گفتن این جمله ریتم قلب نامنظم می شود و احساس سستی و بی میلی در شخص افزایش پیدا می کند. بی قراری و سردر گمی از نشانه هایی هستند که در چنین افرادی کاملاً قابل درک و تشخیص است. سوزش و درد معده، عدم آرامش و سردرد از شکایت های شایع بیماری روز شنبه است. حتی متخصصان و روان شناسان می گویند تصمیم های مهم زندگی خود را در روز شنبه نگیرید چون اکثر انسان ها در این روز بی قرار و ناآرام هستند و این حالت باعث پشیمانی یا گرفتن تصمیم غلط می شود.

اما برای حل چنین مشکلی از چه راهکارهایی می توان بهره برد؟

مهمترین عامل تغییر روحیه و بهبود وضعیت فکری، ایجاد نظم در زندگی روزانه و استفاده از مدیریت زمان و انجام دادن کارها با نظم و ترتیب خاص خود است. این مشکل در افراد تنبل بیشتر به چشم می خورد. همیشه باید سعی کرد که با برنامه ریزی کارها را به انجام رساند. کار و مسایل باقی مانده در برنامه روزانه علاوه بر ایجاد احساس عقب ماندن، فشار مضاعفی نیز در روحیه به وجود می آورد. احساس دونده ای را پیدا می کنیم که هیچگاه به خط پایان نمی رسد.

برای نظم و ترتیب بیشتر می توان از موارد زیر استفاده کرد:

  • نوشتن لیست کارهای روزانه
  • قرار دادن مهلت برای انجام و به پایان رساندن کارها
  • مبارزه با وقت کشی و شعار معروف "کار امروز را به فردا مسپار."
  • انجام کارها به ترتیب اهمیت و اولویت آن ها

برخی از ما هرگز از روز تعطیل خود استفاده و بهره کافی نمی بریم و این خود دلیل دیگری بر این مشکل است. با برنامه ریزی منطقی و مناسب می توان برخی از کارهای هفتگی را که هم کار و هم تفریح است، در این روز انجام داد. مثل رسیدن به گل های باغچه، سر زدن به دوستان و ... حتی می توان برخی کارها را با کارهای روز دیگر جابجا کرد. با استفاده از این نکات ریز می توان شنبه آرام تر و پرانرژی تری را تجربه کرد.

راه دیگر، استفاده از روش های شل کردن عضلات، نرمش صبحگاهی هم زمان با گوش کردن به موسیقی و یا صداهای طبیعت مانند صدای رودخانه و پرندگان است. با این کار عضلات شل شده و باعث آرامش ذهن ، بیدار شدن و از سستی بیرون آمدن جسم و روح می شود و در نتیجه با روحیه مثبت، کار و فعالیت روزانه شروع می شود. پس از اتمام کار و برگشت به خانه به کار گیری دوباره این روش نتیجه بخش خواهد بود.

شب های اولین روز کاری را باید زودتر به رختخواب رفت تا صبح راحت تر از خواب برخاست. صبح ها نیز کمی نرمش سبک و پس از پایان کار روزانه کارهایی که باعث تخلیه انرژی منفی و کاهش خستگی روحی می شود را باید انجام داد. شاید تمام کردن داستان نیمه تمام یا بازی شطرنج با دوستان و حاضر شدن در کلاس های ورزشی همان دارویی باشد که با آن می توانید تا پایان روز بدون ذره ای شکایت سرحال و پرانرژی کار خود را انجام دهید. هر فعالیتی که باعث تغییر فکر شما و ایجاد هیجان و شور و شوق در فرد می شود می تواند در این گروه قرار بگیرد.

روش دیگر توجه به ظاهر و پوشش است. پوشیدن لباس تمیز و اتوکشیده، مسواک زدن و معطر بودن تأثیر شگرفی در بالا بردن روحیه افراد دارد. لباس کثیف، لکه دار و چروک شخص را بی انگیزه و بی انرژی می سازد و باعث انتقال حس منفی او به سایر افراد نیز می شود.

برخی مسایل زندگی خصوصی انسان ها نیز بر این حالت تأثیر می گذارند. ورود یک نوزاد جدید، تغییر ساعت خواب و نامنظم شدن کارها شروع روز را به کابوسی مجدد تبدیل می کند. تا عادی شدن اوضاع و بازگشت مسایل به حالت اولیه کمی از اطرافیان کمک گرفتن می تواند چاره ساز باشد.

اگر با تمام این کارها باز هم حس بدی در اولین روز هفته باقی مانده باشد باید سعی کرد حتماً شنبه عصر را به کاری خاص اختصاص داد که خیلی خیلی برای شخص جذاب و دوست داشتنی است. باید یک عادت منظم ایجاد کرد. مثلاً شنبه هر هفته به سینما رفتن یا به مکان زیارتی مورد علاقه سر زدن، ساز مورد علاقه را نواختن، با خداوند درد دل کردن و یا سری به دوستان و فامیل زدن و ... . با این کار هر هفته مشتاقانه منتظر رسیدن شنبه و شروع کار بوده و حس بد و منفی روزهای شنبه تبدیل به سازندگی و تلاش بیشتر شده و آرامش و انرژی میهمان همیشگی شنبه ها می شود.
آخرین مطالب

» افرادی که مبتلا به کم خونی هستند می توانند روزه بگیرند ؟ ( جمعه 21 تیر 1392 )
» لطفا غیبت نکنید ( شنبه 15 تیر 1392 )
» توصیه های مهم به والدینی که دو پسر دارند ( شنبه 15 تیر 1392 )
» با غذای مناسب از اضطراب جلوگیری کنیم ( جمعه 14 تیر 1392 )
» مهارت «نه» گفتن منطقی ۲ ( پنجشنبه 13 تیر 1392 )
» مهارت « نه » گفتن منطقی ۱ ( پنجشنبه 13 تیر 1392 )
» آموزش نظم به کودکان ( پنجشنبه 13 تیر 1392 )
» بدون داد زدن هم می توان کودک را تربیت کرد ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» خوردن عصرانه را فراموش نکنید ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» تیک عصبی چیست ؟ ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» با اضطراب چه کنیم ؟ ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» باز هم سلام ( یکشنبه 2 تیر 1392 )
» نگاهی به چرخ زندگی ( دوشنبه 19 تیر 1391 )
» در اولین نگاه پنجره به چشم شما میاد یا گیاهان و یا نرده ها ؟؟؟؟ ( دوشنبه 19 تیر 1391 )
» باز هم اعتماد به نفس ( دوشنبه 22 خرداد 1391 )
» اعتماد به نفس ( دوشنبه 22 خرداد 1391 )
» آیا پول شادکامی می آورد؟ ( شنبه 20 خرداد 1391 )
» صرفا جهت اطلاع !!! ( شنبه 13 خرداد 1391 )
» چرا مردم دروغ می گویند ؟ ( شنبه 13 خرداد 1391 )
» معرفی کتاب ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» صرفا جهت اطلاع !!! ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» دروغ از نگاه قرآن و روایات ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» سخنی از امام علی (ع) ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» تلاش کنید اعتماد از دست رفته را باز گردانید ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» چگونه انتقاد دیگران را بپذیریم ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» چگونه انتقاد کنیم ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» التماس دعا ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» یا علی گفتیم و عشق آغاز شد ..... ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» خوردنی هایی که شما را شاد می کند ( چهارشنبه 10 خرداد 1391 )
» با بی خوابی چه کنیم ( چهارشنبه 10 خرداد 1391 )