تبلیغات
رسانه روانشناختی " باور "

خودم را خیلی خیلی دوست دارم؟!؟!

11:38 ق.ظ - سه شنبه 29 فروردین 1391 // نویسنده: افسانه رحیمی

 
دوستت دارم، خودم!!!!!!!

من من کردن آدم ها، این که می توانند هر کاری را تمام و کامل و آن هم بهتر از هر بنی بشری انجام دهند خودش یعنی طرف زیادی از خودش ممنون است! کافی است تا لب مبارک شان را باز کنند تا شما متوجه این تشکر از خود شوید. این که فلان مدرک را دارند، یا تقریبا تمام مهارت های مهم دنیا را بلد هستند و مهم تر از همه این که هیچ کس به پای آن ها نمی رسد و همه چی حالی شان است باعث می شود که اولین چیزی که روی نوار مغزی تان ظاهر شود خود شیفتگی این آدم باشد.

 آدم هایی که کسی دوست شان ندارد! همیشه با خودمان فکر می کنیم که این همه اعتماد به نفس را چه کسی به این آدم ها داده است! اعتماد به نفسی که تنها به تعریف کردن از خودشان خلاصه نمی شود و تا خوار و ذلیل کردن اطرافیان شان کشیده می شود! به طوری که اگر به خودشان باشد همه آدم های بی خاصیت و بی عرضه و نافهم هستند و خودشان آخر عرضه و فهم و مهارت! خودشیفتگی تنها یک اصطلاح نیست که ما از خودمان در آورده باشیم

 ( برای دسترسی به ادامه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید )


 

یک عبارت کاملا علمی است که روان شناسان برای بعضی از شخصیت ها به کار می برند و به خصوصیات شخصیتی مانند خود محوری و خودبینی می گویند. شخصیت هایی که طبیعی نیستند و تقریبا نابه هنجار به حساب می آیند. حتما شما هم نوع رفتار خودشیفته ها را دیده اید، آدم هایی که صدای خود بزرگ بین شان دنیا را برداشته و تازه تمام فکر و ذکرشان این است که چه آدم بی نظیری هستند! برای همین انتظار دارند همه تحسین شان کنند و بگویند چه قدر آدم باحالی هستند. این افراد دل شان می خواهد همان چیزی که آن ها می گویند اتفاق بیفتد اعتراض هم که بکنی می گویند درستش این است! حرف و نظر دیگران هم که انگار ارزشی ندارد و اصلا به حسابش نمی آورند. خیلی هم آرمان گرا تشریف دارند و برای رسیدن به این آرمان هر کاری می کنند. یک نمونه اش زیرآب زدن است و یک نمونه دیگرش سوء استفاده از آدم هاست. حالا کار جایی بدتر می شود که یک آدم خودشیفته به جایی برسد! یعنی مقامی، منصبی، چیزی کسب کند، آن وقت بیچاره آدم های اطرافش یک چیزی تو مایه های برده به حساب می آیند. خودشیفته ها در هر حالتی تنها برای منافع شان با دیگران ارتباط برقرار می کنند یعنی چه ارتباطات اجتماعی، چه شغلی و چه خانوادگی همه اش برای منافع خودشان است. تازه توجه به منافع شان را در روابط رمانتیک و عاشقانه هم می توان دید. یکی از مهم ترین ویژگی آدم های خودشیفته این است که تحمل انتقاد را ندارند. کافی است کسی کار یا حرف آن ها را نقد کند یا از رفتارشان ایراد گیرد در این حالت یا عصبانی می شوند یا بدون توجه به انتقاد کار خودشان را می کنند. حسادت، تکبر، خودپسندی، غرور و خودخواهی از دیگر صفت هایی است که در خودشیفته ها دیده می شود. روان شناسان می گویند که این خصوصیت بیشتر در در اوایل بزرگسالی به سراغ آدم ها می آید و بر افکار، اعمال و رفتارشان تاثیر می گذارد. و بیشتر از همه جوانان، دانشجویان و افراد خانه دار و بیکار و البته مردان دچار خودشیفتگی می شوند.

چرا خودم را دوست دارم؟

قصه این که چرا عده ای این قدر خودشان را دوست دارند و شیفته رفتار و افکار خودشان است به دوران های خیلی دور بر می گردد! یعنی زمانی که کودکی بیش نیستند. چون این افراد در دوران کودکی مورد بی توجهی، تحقیر و توهین والدین شان قرار گرفته اند در دوران بزرگسالی می روند توی پیله خودشان و چون تحمل تنهایی و تحقیر را ندارند آن قدر به خودشان توجه می کنندکه شیفته شخصیت شان می شوند. وقتی کسی استعدادها و توانایی های شان را تایید نمی کند احساس ناامنی می کنند و این ناامنی احساس خود والابینی کاذب به آن ها می دهد البته بعضی از روان شناسان هم معتقدند که برعکس این هم درباره خودشیفته ها اتفاق می افتد! یعنی کودکانی که نازنازی هستند و زیادی در کودکی به آن ها توجه شده است مغرور و از خود متشکر می شوند. البته والدینی که خودشان خودشیفته هستند معمولا فرزندان خودشیفته ای هم تربیت می کنند. راستش را بخواهید دلیل همه این رفتارهای خودشیفته ها این است که اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارند برای همین می خواهند خودشان را یکی جوری نشان دهند که نتیجه اش می شود خودشیفتگی!

خودشیفته های متفاوت

روان شناسان می گویند خودشیفته ها، تیپ های متفاوتی دارند. تیپ های آن را به این صورت تعریف کرده اند:

- خودشیفته عاشق پیشه: افرادی که عاشق ارتباط با دیگران هستند اما از صمیمی شدن و ابراز محبت فرار می کنند با عالم و آدم ارتباط برقرار می کنند که دلیل این ارتباطات شان تنها به خاطر منافع خودشان است. برای همین به افراد ساده لوح می گویند که دوست شان دارند تا از آن ها سوء استفاده کنند.

- خودشیفته نخبه گرا: خیلی هم زرنگ هستند. برای همین همیشه پله های ترقی را تند تند بالا می برند و به دنبال جایگاه و مقام هستند و پیشرفت هم می کنند. خودشان بیش از اندازه به خودشان و استعداهای شان توجه و افتخار می کنند و برای مشهور شدن هر کاری می کنند و دائم موفقیت های شان را به رخ دنیا می کشند.

- خودشیفته غیر اخلاقی: از تیپ شان معلوم است که به هیچ کس رحم نمی کنند، خودپسندی و غرور از وجودشان می بارد و کارشان استثمار و فریب آدم هاست. وقتی هم، رفتارهای اشتباه شان را متذکر می شوی اصلا به روی خودشان نمی آورند و به هیچ وجه اشتباه خودشان را قبول نمی کنند و معمولا از آدم ها به عنوان پله های موفقیت شان استفاده می کنند.

- خودشیفته جبرانی: چون می خواهند احساس حقارت و کوچکی شان را جبران کنند توهم استثنایی بودن و فوق العاده بودن به سرشان می زند و دائم از خودشان متشکر می شوند و فکر می کنند که در عالم بی نظیر هستند این افکار و رفتارها حس حقارت و کوچکی شان را خالی می کند.

راهی برای درمان

آن هایی که بدجور به درد خودشیفتگی دچار شده اند همان تیپ شخصیتی هستند که از نظر روان شناسان به هنجار به حساب نمی آیند و معمولا در رده های اختلالات شخصیتی قرار می گیرند که ویژگی های روحی، روانی و رفتاری شان زیان آور است و آن طور که از یک آدم به هنجار انتظار می رود رفتار نمی کنند و معمولا رفتاری انعطاف ناپذیر دارند. برای همین به یک درمان طولانی مدت نیاز دارند. یعنی نمی شود چند تا راهکار به آدم های خودشیفته ارائه کرد و انتظار داشت که قبول کنند و رفتارشان را تغییر دهند و خوب شوند برای همین بهترین کار این است که متخصصان روان شناسی به آن ها کمک کنند. پس اگر خودشیفته ای اطراف شماست یا خودتان سرتان به سنگ خورد و فکر می کنید جزو این تیپ شخصیتی قرار دارید حتما به مشاور مراجعه کنید. اما اگر تازگی ها چنین رفتارهایی به سراغ تان آمده است و فکر می کنید دارید تبدیل می شوید به یک آدم خودشیفته، بهتر است توجه، کمک و همیاری به دیگران را در اولویت های رفتاری تان قرار دهید. تمرین کنید به خاطر دیگران از چیزهایی که دوست دارید بگذرید. روی نظرات خود اصراری نداشته باشید و به انتقادهایی که به شما می شود توجه کنید. با خودتان تمرین کنید که به نظر دیگران احترام بگذارید. یکی از راهکار های موثر، خواندن نماز است که خضوع و خشوع آدم را زیاد می کند. پس پیشنهاد می کنیم به نمازتان بیشتر از همیشه توجه کنید چون باعث کاهش منیت و خودخواهی شما می شود.
آخرین مطالب

» افرادی که مبتلا به کم خونی هستند می توانند روزه بگیرند ؟ ( جمعه 21 تیر 1392 )
» لطفا غیبت نکنید ( شنبه 15 تیر 1392 )
» توصیه های مهم به والدینی که دو پسر دارند ( شنبه 15 تیر 1392 )
» با غذای مناسب از اضطراب جلوگیری کنیم ( جمعه 14 تیر 1392 )
» مهارت «نه» گفتن منطقی ۲ ( پنجشنبه 13 تیر 1392 )
» مهارت « نه » گفتن منطقی ۱ ( پنجشنبه 13 تیر 1392 )
» آموزش نظم به کودکان ( پنجشنبه 13 تیر 1392 )
» بدون داد زدن هم می توان کودک را تربیت کرد ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» خوردن عصرانه را فراموش نکنید ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» تیک عصبی چیست ؟ ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» با اضطراب چه کنیم ؟ ( چهارشنبه 12 تیر 1392 )
» باز هم سلام ( یکشنبه 2 تیر 1392 )
» نگاهی به چرخ زندگی ( دوشنبه 19 تیر 1391 )
» در اولین نگاه پنجره به چشم شما میاد یا گیاهان و یا نرده ها ؟؟؟؟ ( دوشنبه 19 تیر 1391 )
» باز هم اعتماد به نفس ( دوشنبه 22 خرداد 1391 )
» اعتماد به نفس ( دوشنبه 22 خرداد 1391 )
» آیا پول شادکامی می آورد؟ ( شنبه 20 خرداد 1391 )
» صرفا جهت اطلاع !!! ( شنبه 13 خرداد 1391 )
» چرا مردم دروغ می گویند ؟ ( شنبه 13 خرداد 1391 )
» معرفی کتاب ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» صرفا جهت اطلاع !!! ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» دروغ از نگاه قرآن و روایات ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» سخنی از امام علی (ع) ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» تلاش کنید اعتماد از دست رفته را باز گردانید ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» چگونه انتقاد دیگران را بپذیریم ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» چگونه انتقاد کنیم ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» التماس دعا ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» یا علی گفتیم و عشق آغاز شد ..... ( جمعه 12 خرداد 1391 )
» خوردنی هایی که شما را شاد می کند ( چهارشنبه 10 خرداد 1391 )
» با بی خوابی چه کنیم ( چهارشنبه 10 خرداد 1391 )